۱۳۹۲ تیر ۳, دوشنبه

درباره قیمت دلار

قیمت دلار در چند روز اخیر و پس از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری کاهش قابل توجهی داشته است. با توجه به اینکه در فاندامنتالهای اقتصاد (مثلا تحریم یا سیاستهای کلان) تغییری ایجاد نشده، عده ای این کاهش را موقتی دیده اند. من قصد پیش بینی قیمت دلار را در اینجا ندارم، فقط نکته ای می خواهم که ذکر کنم این است که این تغییر ممکن است که خیلی هم موقتی نباشد. دلیلش این است که دلار ویژگی مشترکی مثلا با مسکن دارد، آن ویژگی این است که قیمت دلار (یا مسکن) بیش از هر چیزی متاثر از پیش بینی قیمت در آینده است. دلیل کاهش قیمت دلار در ایران این است که مردم، احتمالا به امید کاهش تحریمها در آینده، تصور می کنند که قیمت دلار بعد از روی کار آمدن دولت بعدی کاهش خواهد یافت، و همین روی قیمت حال حاضر دلار تاثیر می کند و آن را کاهش می دهد. توجه کنید که فقط در بعضی بازارهاست که قیمت های آینده قیمت های حال را تغییر می دهد. مثلا قیمت آینده هندوانه بر روی قیمت حال آن کم تاثیر است و دلیل اصلی این است که انبار کردن هندوانه ممکن نیست (کاری اقتصادی نیست).

۶ نظر:

ناشناس گفت...

سلام
نزدیک به 40 روز دیگر آقای روحانی اختیار دولت جدید رو دست می گیرد و حداکثر تا سه ماه آینده ترکیب کابینه مشخص خواهد شد. ترکیب کابینه از این جهت مهم است که سمت و سوی حرف ها و وعده های آقای روحانی را نشان می دهد. این اتفاق نظر در سطوح بالای کشور رخ داده که کشور در وضعیتی کاملاً بحرانی قرار دارد و چنانچه تغییر چشمگیری از بعد روابط خارجی اتفاق نیافتد تغییر سیاست های اقتصادی هم به ثمر نخواهد نشست. باید منتظر ماند و دید که آیا این تغییراتفاق خواهد افتاد؟!

حجت قندی گفت...

ناشناس:
درسته، امیدوارم که روابط خارجی ایران خیلی بهتر از این که هست بشه.

ناشناس گفت...

بنظر من مهمتر از انتخاب آقای روحانی عدم انتخاب یکی از این هفت نفر بود که در آنصورت بایستی پشت سر رییس جمهور فعلی نماز می خواندیم.

ناشناس گفت...

http://www.kaleme.com/1392/04/04/klm-149334/

تبریزی گفت...

در سیاست به این حالت سیاست زمین سوخته میگویند یعنی دولت کنونی همه خزانه را در بازار خالی میکند ویکی از بزرگترین خریدارن هم خوداش است (شخصی) تا اولا چیزی برای نفر بعدی نماند ثانیا دولت را با دلار 2400تحویل دهد ووقتی بعدی نتوانست این قیمت را حظ کند بگوید دیدید من بهتر بودم وغیره...

ساسان گفت...

بسیار خوب