۱۳۹۱ اسفند ۲۱, دوشنبه

معرفی چند مطلب خواندنی

در این زمانه ای که اقتصاد ایران به شدت به هم ریخته و سیاسی شده، گاهی بهتر است به جای مطلب اقتصادی خواندن به مطالب دیگر هم نیم نگاهی انداخت تا این سیاست بازیها و به هم ریختگی کمی فراموش بشود. البته من همیشه مطالب غیر اقتصادی می خوانم. ولی فکر می کنم که اشتراک بعضی از آنها در اینجا ایده خوبی است. برای کسانی که برای مطلب اقتصادی به اینجا سر می زنند: پست بعدی حتما اقتصادی خواهد بود.

مطلب اول: مطلب اول یک داستان است. البته داستانی است واقعی درباره یک پروفسور فیزیک در حد جایزه نوبل، یک مدل بیکینی پوش و چمدانی پر از دردسر. داستان بسیار زیبا نوشته شده است. اگر کسی همت کند و داستان را ترجمه کند آنرا اینجا می گذاریم برای خواندن کسانی که انگلیسی شان خوب نیست. مطلب را اینجا ببینید.


مطلب دوم: چرا انگورها اینقدر چاق شده اند؟ از ان پی آر. تکنیک اولی به نظر خیلی جالب می رسد. یک تکنیک ساده برای افزایش بازدهی انگور که می توان در ایران هم از آن استفاده کرد و بازدهی مزارع را به سادگی بالا برد.من همیشه معتقد بوده ام که اقتصاد ایران از کمبود توجه به جزئیات رنج می برد. همه می خواهند کل مملکت را یک باره درست کنند (گاهی با خراب کردن آن! این اصطلاح که مملکت را باید زیرورو کرد تا درست شود از آن اصطلاح هایی است که اعصابم را خورد می کند. آدم هایی که هیچ نمی دانند می خواهند همه چیز ویران شود تا مطابق میل آنها شود. راه صحیح ساختن این است که به جزئیات توجه کنیم تا کلیات را به هم بریزیم. وقتی جزئیات درست شد آنوقت حرکت دادن کل به سمت صحیح آسانتر می شود.)

مطلب سوم: حال که صحبت از افزایش بهره وری در کشاورزی شد به این مطلب هم نگاه کنید بد نیست. مطلب درباره خوراندن  نوعی وسیله مغناطیسی به گاو است که این وسیله در معده گاو می ماند و میخ یا دیگر آهن پاره هایی را که گاو با علف می خورد به خود جذب می کند و باعث می شود که این آهن پاره ها به روده گاو نرود. خوردن آهن پاره باعث مرضی در گاو می شود که به آن مرض سخت افزار می گویند. (اگر از دوستان خواننده کسی هست که رشته کشاورزی است و علاقه ای به ترجمه مطالب دارد لطفا داوطلب شود. می توان مطالب را در اینجا برای استفاده گذاشت.)

مطلب چهارم: این ویدئو را ببینید:اگر ویدئوی قبلی را دیده بودید این ویدئو را هم ببینید.

۳ نظر:

Saeed Mirzai گفت...

سلام
اگر داوطلبی برای ترجمه داستان پیدا نشده، بدم نمیاد ترجمه‌اش رو امتحان کنم.
البته فکر کنم دو هفته‌ای طول بکشه.

حجت قندی گفت...

سعید خان:
خیلی ممنون از لطفتون. نه داوطلب نداشتیم.

دستتون هم درد نکنه.

Maryam گفت...

selective memory test was mind blowing! thanks for sharing.