۱۳۸۸ خرداد ۱۴, پنجشنبه

مناظره موسوی و احمدی نژاد و حقوق شهروندی

مناظره دیشب بین کاندیداهای ریاست جمهوری بسیار جالب و عجیب بود. استراتژی احمدی نژاد در به اصطلاح افشاگری به این دلیل که به روحیه و ذهنیت دائی جان ناپلئونی ایرانیان خوش می آید جالب بود. قسمت عجیب مناظره هم همین به اصطلاح افشاگری و نام بردن از هاشمی و خاتمی و تعداد زیاد دیگری از افراد به عنوان عوامل اشرافیت و فساد. عجیب ترین قسمت ولی آن قسمتی بود که احمدی نژاد پرونده خانم موسوی ( با عکس) را در دست گرفته بود و آن را به موسوی و مردم نشان می داد. این اقدام احمدی نژاد سوالات زیادی را برمی انگیزد. از جمله اینکه: مرز حریم خصوصی مردم در ایران کجاست؟ آیا یک رئیس جمهور یا شخصی دیگر می تواند برای مقاصد سیاسی به پرونده اشخاص در استخدام دولت دسترسی داشته باشد یا نه؟ آیا یک شخص (مخصوصا فرد دولتی) می تواند بدون محکومیت افراد در دادگاه آنها را متهم به مثلا فساد کند یا نه؟ حقوق افرادی که به حریم خصوصی آنها بدین گونه تعرض شده است چیست؟ آیا دسترسی به پرونده کسانی که در استخدام دولتند باید عمومی باشد؟...
برای اینکه مسئله روشن تر شود چند نمونه از مسائل مربوط به حریم خصوصی در امریکا را مثال می زنم.
نمونه اول: اگر وقایع امریکا را از نزدیک دنبال می کنید شاید به خاطر می آورید که بعد از حملات 11 سپتامبر 2001، در امریکا تعدادی نامه محتوی پودر میکروب سیاه زخم به کنگره امریکا و خبرگزاری های مختلف فرستاده شد که تلفاتی (پنج نفر)هم داشت. دادگستری امریکا در آن زمان شخصی به نام استیون هاتفیل را به عنوان مظنون اصلی معرفی کرد. اتهام این شخص هیچ وقت ثابت نشد و این شخص به اصطلاح ادعای حیثیت کرد و به دادگاه شکایت برد که حریم خصوصی او با این اتهامات نقض شده است. دادگاه در نهایت دولت امریکا را موظف به پرداخت 5.8 میلیون دلار خسارت به این فرد کرد. همین شخص در شکایت مشابهی، موفق به دریافت خسارت از روزنامه نیویورک تایمز نشد.
نمونه دوم: حدود سه ماه پیش، من برای پرداخت هزینه های جانبی تحصیلی و درمان خانمم به دانشگاه ویرجینیا تک رفتم. به خانم منشی گفتم که آیا می توانم بدهی های خانمم را بپردازم که جواب مثبت بود. از او پرسیدم که مبلغ بدهی چقدر است؟ جواب داد که به علت اینکه قسمتی از بدهی هزینه های درمانی است این عدد جزء حریم خصوصی محسوب می شود و او نمی تواند (به دلیل اینکه خانم من این اجازه را به آنها نداده است) مبلغ را به من بگوید. من به خانم خود زنگ زدم و او با نگاه به فایل اینترنتی خود مبلغ را به من گفت، من هم مبلغ را پرداخت کردم.
مورد سوم: من نمی توانم از همکاران خود حقوقشان را بپرسم. قواعد دانشگاه (که خصوصی است) مرا از این امر منع می کند. اما من و شما در هر کجای دنیا که باشید می توانیم که به حقوق تمام افرادی که برای مثلا ایالت ویرجینیا کار می کنند دسترسی داشته باشیم. مثلا حقوق اساتید دانشگاه ویرجینیا تک بر روی اینترنت منتشر می شود. دلیلش این است که این دانشگاه از ایالت پول می گیرد. من فکر می کنم که حقوق دریافتی تمامی مستخدمین دولت در ایران هم باید منتشر شود این حق مردم است که بدانند چه کسی و به چه مقدار پول آنها را دریافت می کند.
مورد دیگر داستان معروف والری پلیم است که به واسطه آن بوش و چنی و دستیارانش به دردسر افتادند.
البته درغرب افشاگری هم صورت می گیرد. این نیست که زندگی مربوط به یک سیاست مدار به عنوان مثال زندگی خیلی خصوصی تلقی شود.
به نظر من وقت آن است که بحث مربوط به مسائل حریم خصوصی و آبروی افراد در ایران باز شود.
پ.ن. به نظر من همه تصمیمشان را درباره اینکه به چه کسی رای خواهند داد گرفته اند. بحث مستقیم درباره کاندیداها را هم چندان مفید نمی دانم. بهتر است که از این فرصت برای آموزش خود استفاده کنیم تا هر چیز دیگری.

۱۶ نظر:

داریا گفت...

سلام
به نظر من یک سیاستمدار چیز چندان خصوصی ندارد. مسائل شخصی البته دارد اما انها نیز خصوصی نیستند.چنین شفافیتی در زمینه مسائل حنی شعصی سیاستمداران هزینه ای است که انان باید در مقابل اخذ نمایندگی از مردم برای اعمال تصمیم _قدرت سیاسی _ پرداغت کنند . ابن توعی ضمانت سیاسی است.

طرفدار احمدی نژاد گفت...

سلام بر رهروان راه حق حقایقی هست که طرفداران میرحسن اگر میدانستند خودشان با دستان خودشان سراغ میر حسین میرفتند و اعدام انقلابی میکردند و اگر قرار باشد همگان بدانند آشوب میشود و این حقایق مربوط میشود به سال 54 و عقاید ضد دینی ایشان و چهره منافقانه که بارها ایشان به امام تحمیل شدند (مراجعه شود به کتاب صحیفه امام و خاطرات رفسنجانی )و آن قضیه سال 54 اگر بازگو شود خانواده آن شخص سرشان زیر آب میرود . خواهش میکنم نگید انگ نچسبانید که به ما این وصله ها نمیچسبد .و ان شاءالله روز قیامت که پرده ها برداشته شود حامیان ایشان (در صورت اصرار بر حمایت ) شرمنده اهل البیت علیهم السلام خواهند شد . قیامت نزدیک است حامیان آقای احمدی نژاد سالارند یه نگاهی به خیابان و دانشگاهها و حامیان سبز (ریا) پوش اقای میر حسین بزنید قضاوت کنید صد رحمت به لات و لوتهای زمان شاه ملعون . چشم برزخی نمیخواهد چشم سرتون رو هم باز کنید می بینید هر چند خدا رو شاکرم اکثر غریب به اتفاق مردم و دانشجویان عزیز آگاهند . این یک آزمایش بزرگ الهی است که همگی ما محک خوردیم و میخوریم . گمان مبرید همین که گفتند ما ایمان آوردیم به حال خودتان رها میشوید ما شما را میآزماییم .

ناشناس گفت...

خیلی دلم برای آقای موسوی سوخت توی اون صحنه که این آقای مودب گفت " "بگم"؟!

به نظر من انتخابات امسال خیلی تعیین کننده است برای تصمیم من برای اینکه ایران جای زندگی هست یا نه ...
اگر دوباره احمدی نژاد رای بیاره ... چه با تقلب چه بی تقلب ... به این نتیجه می رسیم متوسط مردم ایران همین طوری دوست دارند و همینطوری هم هستند ! و معصومیت .. ادب و کرامت دیگه وجود نداره ... هر چی پرو تر باشی بهتر ...

خیلی نگران هستم ... چون مردم خیلی هاشون شبیه آقای احمدی نژاد شده اند ...

عیسی گفت...

سلام
کاش یه کم هم از مناظره های انتخاباتی امریکا می نوشتید که اونا راجع به چه و چظور با هم صحبت می کنن و اینکه اونا هم زمان دارن به این شکل و...

کارشناس ارشد گفت...

مسئله نحوه قبولی خانم رهنورد در دوره دکترا و نحوه اخذ مدرک دکترا طی 2 سال میباشد. در صورت حقانیت خانم رهنورد و عدم صحت مدارک دکتر احمدی نژاد مدرک ارائه دهید. با تشکر

رسول نمازی گفت...

سلام
اگر ممکنه یک توضیحی درمورد محاسبه تورم به صورت نقطه ای بدهید ممنون می شم. از قرار معلوم آقای احمدی نژاد می گویند که تورم نقطه ای در فروردین 15 درصد است اما در سال 25 درصد. من هرچقدر سعی کردم نفهمیدم منظور چیه. البته ایشون هم درست میگه چون به سایت بانک مرکزی هم مراجعه کردم از همین اعداد استفاده کرده بود. فکر کردم شاید از افزایش قیمتها در فروردین دو سال صحبت می کنه. اما مگه میشه اینهمه اختلاف میان تورم سالانه و نقطه ای وجود داشته باشه؟ دلیل این اختلاف چیه؟
ارادتمند

ناشناس گفت...

به نظر من هر دو مرد سياسي همه يا بخشي از صحبت هاشون دروغ بود چون اگه احمدي نژاد راست مي گفت ودوستدار عدالت حق بود چرا گذاشت توي مناظره گفت و اگه موسوي چرا دفاع موجهي از خودش و خانمش نكرد ، بههر حال همشون از يه كرباسن/تنها فرقشون اينكه شايديكي مرغوبتر ازديگري باشد.
اما به نظر من موسوي خيلي كمتر دروغ گفت و احمدي نژاد اينقدر راحت و با ايمان دروغ ميگه كه باورنكردنش مشكله...

ناشناس گفت...

به نظر من هر دو مرد سياسي همه يا بخشي از صحبت هاشون دروغ بود چون اگه احمدي نژاد راست مي گفت ودوستدار عدالت حق بود چرا گذاشت توي مناظره گفت و اگه موسوي چرا دفاع موجهي از خودش و خانمش نكرد ، بههر حال همشون از يه كرباسن/تنها فرقشون اينكه شايديكي مرغوبتر ازديگري باشد.
اما به نظر من موسوي خيلي كمتر دروغ گفت و احمدي نژاد اينقدر راحت و با ايمان دروغ ميگه كه باورنكردنش مشكله...

ناشناس گفت...

سياست پدر و مادر نداره /به قول مامانم ببخشيد ،خر همون خره پالون خر عوض ميشه....

ناشناس گفت...

يك روزنامه نگار / خانم:
در ايران حريم خصوصي هيچ معنايي ندارد ان را رييس جمهور ايران ثابت كرد.

ناشناس گفت...

يك روزنامه نگار / خانم:
در ايران حريم خصوصي هيچ معنايي ندارد ان را رييس جمهور ايران ثابت كرد.

ناشناس گفت...

قضاوت کنيد:دروغ بزرگ
دروغ بزرگ اصطلاحی است که اولین بار آدولف هیتلر در کتاب زندگی‌نامهٔ خود از آن استفاده کرد و نمایندهٔ تکنیکی در تبلیغات سیاسی است. هیتلر در کتاب نبرد من می‌گوید مردم شکست آلمان را در جنگ جهانی اول به این دلیل پذیرفتند که یهودی‌های دارای نفوذ در مطبوعات از این تکنیک استفاده کردند. از نظر او این روش مستلزم آن است که دروغ چنان عظیم باشد که هیچ کس باور نکند که «کسی آنقدر گستاخ باشد که چنین بی‌شرمانه حقیقت را تحریف کند». اولین مورد استفادهٔ دروغ بزرگ در این جملهٔ معروف او مستند شده است: «در دروغ بزرگ همواره نیروی قابل باور بودن موجود است.»
بعدها ژوزف گوبلز که وزیر تبلیغات هیتلر بود این تئوری را با کمی تغییر بدین گونه بیان کرد که دروغ بزرگ یکی از روش‌های تبلیغاتی مورد استفادهٔ انگلستان است که دروغ بزرگی می‌گویند و در ضمن تحت هر شرایطی بر صحت آن پافشاری می‌کنند.
شایع است که گوبلز روایت خود از روش دروغ بزرگ را بدون نسبت دادن آن به یهودی‌ها و یا متفقین مورد استفاده قرار می‌داد. این روایت بدون منبع شایع‌ترین نمونهٔ استفاده از دروغ بزرگ است و بر اساس آن معمولاً فرض گفته می‌شود که گوبلز خود مبدع تکنیک دروغ بزرگ بوده است.
در صفحهٔ ۵۱ گزارشی که از طرف دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده در مورد شرح حال روحی هیتلر منتشر شده بود چنین آمده است:
«اولین قانون او این است که هیچ‌وقت نگذارید مردم دلسرد شوند، هیچ‌وقت خطا و تقصیری را نپذیرید، هیچ‌وقت تصدیق نکنید که دشمن ممکن است صفت خوبی داشته باشد، هیچ‌وقت جایی برای جایگزین باقی نگذارید، در آن واحد روی یک دشمن متمرکز شوید و تقصیر هر اتفاق بدی را بر گردن او بیاندازید. مردم دروغ بزرگ را زودتر از دروغ کوچک باور می‌کنند و اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید، دیر یا زود آن را باور خواهند کرد.»

ناشناس گفت...

پيروزي احمدي نژاد در انتخابات ايران يک دروغ بزرگ بود مثل آمارهاي دروغ او.
سياست او دقيقا مثل سياست هيتلر بود!!!

ناشناس گفت...

اقاي رييس جمهور
4 سال ديگركه شما نيستيد مابايد چه كنيم؟ خدانكندكه مملكت به دست كساني بيفتد كه به خاطررسيدن به قدرت
حاضرند عده اي بيگناه كشته شوند

كسانيكه امروز جنايتكاران اسراييل
حمايتشان مي كنند به خاك وخون كشندگان عالم امروزحامي يك كانديدمسلمان ايراني
شده اند
اين شرم اورنيست؟

ناشناس گفت...

اقاي رييس جمهور
4 سال ديگركه شما نيستيد مابايد چه كنيم؟ خدانكندكه مملكت به دست كساني بيفتد كه به خاطررسيدن به قدرت
حاضرند عده اي بيگناه كشته شوند

كسانيكه امروز جنايتكاران اسراييل
حمايتشان مي كنند به خاك وخون كشندگان عالم امروزحامي يك كانديدمسلمان ايراني
شده اند
اين شرم اورنيست؟

mojtaba hojatoleslami گفت...

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.