۱۳۹۳ فروردین ۲۴, یکشنبه

ایران دارای یکی از طولانی ترین دوره های خدمت سربازی در جهان

احمدی معین کارشناس گروه امنیتی – دفاعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی:
مطالعات نشان می دهند که در ۲۴ کشور جهان سربازی اجباری وجود دارد و در مقابل ۱۰۳ کشور جهان سربازی اجباری ندارند. همچنین فقط در ۷ کشور از این ۲۴ کشوری که سربازی اجباری دارند ، طول خدمت بیش از یک سال است (یعنی خدمت دوره ضرورت). نکته دیگری که در اکثر قریب به اتفاق این کشورها وجود دارد این است که با افزایش میزان تحصیلات، مدت خدمت سربازی کاهش زیادی پیدا می‌کند یعنی کسی که مثلا لیسانس یا فوق لیسانس گرفته مدت خدمت سربازی اش فرضا نصف کسی است که تحصیلات دانشگاهی ندارد.

این هم راهی است برای هدر دادن وقت و پول و انرژی کشور. من هر وقت که در کلاسهایم درس مربوط به کالاهای عمومی را مرور می کرده ام به این نکته اشاره می کرده ام که امنیت لزوما معادل هزینه نظامی نیست. مثلا اسپانیا فقط 0.9 درصد تولید ناخالص خود را صرف بودجه نظامی می کند و امنیت آن هم برقرار است.

۳ نظر:

ds گفت...

اتفاقاً ما هم بخش کمی از هزینه‌های نظامی رو صرف سربازان وظیفه می‌کنیم شاهدش هم حقوق و مزایای این دو سال هست به اضافه شرایط زندگی. ولی تصور شخصی‌ایم اینه که سربازی در ایران اصلاً برای مقاصد امنیتی و نظامی نیست؛ بیشتر برای کاهش نرخ بیکاری است و احتمالاً نوعی سرکوب شخصیت افراد که در آینده برای حکومت ایجاد هزینه نکنند!
در ضمن همین سربازی هزینه پنهان کم نداره، شاید معروف‌ترین‌اِش استهلاک کامل هزینه‌های آموزشی قبل‌اِش هست اون هم به علت طولانی بودن دوره (چقدر مسخره است که دولت هزینه کنه و خودش کاری کنه که نتایج به دست آمده از بین بِره) .
من فکر نکنم جایی مثل اسرائیل سربازی طولانی و سختی داشته باشه به خصوص برای مردان اما اگر کمی جستجو کنیم خیلی سریع متوجه می‌شیم که چقدر از نظر علمی ارتش متخصصی دارن و کاملاً این دغدغه وجود داره که نه تنها فرد تحصیلات دانشگاهی‌ایشون فراموش نشه که حتی به شکل عملی هم کاربرد تخصصش رو ببینه اما تو ایران برعکسِ، اگه فرد بخواد وقتش تلف نشه باید دنبال یه موقعیت مرتبط با تخصصش بگرده و به هزار درِ بسته بزنه بلکه یکی باز بشه.

حجت قندی گفت...

به ds
گفتید:" سربازی در ایران اصلاً برای مقاصد امنیتی و نظامی نیست؛ بیشتر برای کاهش نرخ بیکاری است"
ممکنه که این حرفی که می زنید واقعا یکی از مسائل در ذهن تصمیم گیران باشه که خیلی فاجعه است.

گفتید: "در ضمن همین سربازی هزینه پنهان کم نداره، شاید معروف‌ترین‌اِش استهلاک کامل هزینه‌های آموزشی قبل‌اِش هست اون هم به علت طولانی بودن دوره "
این حرفی که میزنید کاملا درسته و مشابه اون در ادبیات اقتصاد هست. استهلاک سرمایه انسانی چیزی واقعی است و یکی از هزینه های پنهان سربازی، همونطوری که شما می گین، همین استهلاک است.


Amir گفت...

در کشور ما پروسه تصمیم گیری بسیار کند و فرسایشی است. هر وقت هم که تصمیمی گرفته می شود و اجرا می شود، بعد از مدتی فلسفه آن فراموش می شود و تبدیل به یکی از اصول مقدس می شود. نمونه اش همین سربازی است. در دوره رضاشاه این تصمیم مهم برای ایجاد ارتش هماهنگ و سراسری گرفته شد و بعد هم داستان جنگ دوم و ... بعدها موضوع جنگ ایران و عراق بود و باز هم دلایل امنیتی-نظامی. بنابراین به تدریج و با گذشت زمان فلسفه داستان فراموش شد.